Yıkama Esnasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

21 Temmuz 2017
Yıkama Esnasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Yanlış yıkamanın aracınızda ciddi yüzey hasarlarına neden olabileceğini biliyor muydunuz?

Aracınızın Show-Car parlaklığına ulaşması için yapılması gereken 5 adımdan ilki olan yıkama, araç yüzey bakımında aslında çok önemli bir yere sahiptir. Daha önce #MeguiarsÖneriler blog kategorimizde, “Show Car Parlaklığı İçin 5 Adım” ve “Neden Meguiar’s Şampuanı Kullanmalısınız?” yazılarımızda yıkamanın öneminden çokça bahsetmiştik. Peki aracınızı düzenli olarak yıkıyorsunuz veya yıkatıyorsunuz; ama yıkamanın belli başlı kurallarına uyuyor musunuz?

Yanlış yıkama sonucu aracınızın yüzeyi çizilebilir, hareler oluşabilir, en önemlisi ise aracınızda oksidasyonu hızlandırarak, boyayı matlaştırabilirsiniz. Gelin şimdi yıkama esnasında yapılması ve yapılmaması gereken belli başlı kurallardan bahsedelim.

1- Öncelikle en önemli maddemiz; aracınızı pH nötr şampuanlar ile yıkayın. İçeriğini bilmediğiniz, merdiven altı üretim diye tabir ettiğimiz şampuanlarla, bulaşık deterjanı veya köpük gibi zararlı yıkama ürünleri ile aracınızı yıkamayın, yıkatmayın. Bu tip yıkama ürünleri, araç yüzeyindeki kiri sökmesi için içinde kostik barındırır ve bu kostik, pH dengeli olmadığından oksidasyonu hızlandırır, araç yüzeyindeki cilayı ve boya korumayı kaldırır ve en önemlisi aracınızın zaman içerisinde matlaşmasına neden olur. Bu konu hakkında daha detaylı bir yazı hazırlamıştık. Bu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

2- Her zaman aracınızı gölgede veya kapalı bir alanda yıkayın. Aynı zamanda aracınızın yüzeyi de soğuk olmalıdır. Güneş altında yıkama işlemi KESİNLİKLE yapmayın. Güneş altında, kullandığınız yıkama ürünü çok çabuk kuruyabileceğinden araç yüzeyinde çıkması zor lekelere neden olabilir.

3- Aracınızı yıkarken mikrofiber yıkama eldiveni kullanın. Aracınızı fırça ile KESİNLİKLE yıkamayın veya yıkatmayın. Fırça ile yıkayan arkadaşınız varsa da uyarın. Fırça, sert kılları sebebi ile (ne kadar yumuşak uçlu diye pazarlanmaya çalışılsa da) aracınızın yüzeyinde çiziklere neden olacaktır.

4- 2 kova tekniği kullanın. Nedir bu “2 kova tekniği”? İlk kovada yıkama ürünün bulunduğu, ikincinin ise pis suyun ve kirin bulunduğu, yıkama eldiveninin kirlerden arındığı kova ile çalışma metodudur. 2 kova tekniği kullanarak aracınızın yüzeyinde çizik ve hare oluşturmadan çok daha etkili bir yıkama işlemi yapmış olursunuz.

5- Aracınızı yıkamaya ve durulamaya her zaman tavandan başlayın. Daha sonra aşağılara doğru ilerleyin. Genellikle araçların alt bölümleri daha kirli olduğundan, aşağıdan başlanarak yukarılara doğru çıkılan bir yıkama metodunda, alttaki kirleri aracınızın üstüne taşımış olursunuz ve aracınızı çizme olasılığınız artar. Yukarıdan aşağıya doğru çalışma metodunda, yukarıdan aşağıya akan yıkama ürünü aracınızın alt bölümünde bulunan kirleri yumuşatacağından, tüm yıkama işlemini de daha kolay bir hale getirecektir.

6- Yıkamadan sonra, yıkama ürününün yüzeyde kurumasına kesinlikle izin vermeyin.  Aracınızı yıkayıp duruladıktan sonra Water Magnet Mikrofiber Kurulama Bezi gibi güçlü bir kurulama bezi ile aracınızı kurulayın. Yıkanmış ve kurulanmış araca yıkama ürününü tekrar dökmeyin.

Unutmayın ki, aracınıza Show-Car parlaklığı kazandırmak istiyorsanız, bunun yolu ilk olarak yıkamadan geçer ve düzgün yapılmayan bir yıkama günün sonunda size “O kadar uygulama yaptım ama aracım neden istediğim gibi parlamıyor?” sorusunu sordurtacaktır.

Facebook Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.