Meguiar's MT310 Dual Action Polisher İle Boya İyileştirme İşlemi

04 Ekim 2017
Meguiar's MT310 Dual Action Polisher İle Boya İyileştirme İşlemi

Meguiar’s Dual Action Polisher Orbital Cila Makinesi (MT-310) ile çok farklı kombinasyonlarda uygulama yapabilirsiniz. Pasta ve cila ve wax pedleri ile profesyonel ürünlerle, amatör ürünlerle ya da DA Mikrofiber Sistem ürünleri ile uygulamalar yapabilirsiniz. İlerleyen yazılarımızda DA Mikrofiber Sistem ürünlerinden bahsedeceğiz; fakat bugün sizlere DA Polisher Orbital Cila Makinesi ile amatör ürünlerlerle nasıl boyayı ilk günkü haline getirebileceğinizden ve yüzeyi Show-Car parlaklığına ulaştırabileceğinizden bahsedeceğiz.

Meguiar's İle Boya İyileştirme İşlemi

DA Polisher kullanmadan önce, ilk adımınız aracınızı yıkamak ve kurulamak olmalıdır. Bunun için Meguiar’s Ultimate Wash & Wax gibi 1. Sınıf boya korumalı bir şampuan kullanarak boya yüzeyini hazırlayın. Aracınızı yıkayıp kuruladıktan sonra yüzey kontrolü yapın. Eğer eliniz pürüzsüz bir şekilde yüzeyde gezmiyor ise kil uygulaması yapın. Kil uygulaması yapılan araçlarda pasta, cila veya wax işleminin çok daha performanslı olacağından daha öncelerde çokça bahsettik. Kil uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için “Kil Esnasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler” ve “Yüzey Hazırlama ve Faydaları Nelerdir?” başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yukarıda bulunan 2 adımı tamamladıktan sonra, Dual Action Polisher Orbital Makine’yi kullanmaya hazırsınız demektir. İlk iş, Meguiar’s 5″ DA Backing Plate Ped Destek Diskini (makine ile birlikte gelmektedir) makinenin kutusunun içinden çıkan anahtar ile makineye sıkıca taktığınızdan emin olun. Emin olamadığınız noktalarda, makine kutu içeriğinden çıkan “MT-310 Kullanıcı El Kitabı’nı” okuyabilir ya da bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Ped Destek Diskini taktıktan sonra aracınızın yüzeyinin analizinin yapılması gerekmektedir. Çünkü bundan sonra yapılacak adımlar, tamamen bu yapacağınız analize göre değişecektir.

Yeni ya da yeni gibi

Aracınızı yeni aldınız ya da yüzey bakımını düzenli olarak yapıyorsanız, aracınızın yüzeyinde çizik/hare/oksitlenme gibi herhangi bir hata bulunmuyorsa aracınız bu kategoriye girmektedir. Bu kategoride bulunan araçlar için sadece “WAX” işlemi yeterlidir.

Dual Action Polisher Orbital Cila Makinesi ile wax işlemi yapmak için Siyah DA Wax Pedi kullanmalısınız. Pedi, düzgün bir şekilde makineye yapıştırdıktan sonra az miktarda Ultimate Liquid Wax ürünümüzü pedin üstüne dökün. Eğer pedi ilk defa kullanıyorsanız, pedin tamamını wax ile kaplamak zorundasınız. Waxı pedin yüzeyine arada boşluk kalmayacak şekilde yayın. Aksi taktirde homojen bir uygulama olmayacaktır ve daha fazla ürün kullanımı yapmak zorunda kalacaksınız. Ürünü pede döktükten sonra makineyi 3800 OPM’e ayarlayın. Hafif baskı ile dairesel ve birbiri ile kesişen hareketler çizerek uygulamayı yaptığınız bölgeye 2 tur boyunca ürünü uygulayın. Tüm aracı bu şekilde üzerinde ince bir film tabakası oluşana kadar uygulamayı yapın. Parmak testi ile ürünü sileceğiniz zamanı belirleyin. (Parmak testi nedir derseniz sizi bu yazımıza alalım) Meguiar’s Supreme Shine Mikrofiber Silme Bezi ile araç yüzeyinde ürünü silin ve aracınızı Show-Car parlaklığına ulaştırın.

Orta derecede kusurlu yüzeylerde

Aracınızın yüzeyinde inçe çizikler, hafif hareler ve çok hafif oksitlenme bulunuyorsa sizin aracınızın yüzeyi “Orta Derecede Kusurlu Yüzey” kategorisine girmektedir. Bu kategoride makine ile uygulama yapacağınızdan, sadece cila ve wax işlemi yapmanız yeterli olacaktır.

ADIM-1: CİLA

Dual Action Polisher Orbital Cila Makinesi ile cila işlemi yapmak için Sarı DA Cila Pedi kullanmalısınız. Pedi, düzgün bir şekilde makineye yapıştırdıktan sonra az miktarda Ultimate Polish ürünümüzü pedin üstüne dökün. Eğer pedi ilk defa kullanıyorsanız, pedin tamamını aynı wax işleminde olduğu gibi, cila ile kaplamak zorundasınız. Cilayı pedin yüzeyine arada boşluk kalmayacak şekilde yayın. Ürünü pede döktükten sonra makineyi 4800 OPM'e ayarlayın. Her seferinde 4x4 cm’lik alana uygulayacak şekilde, orta derece baskı ile birbiri ile kesişen dairesel hareketler çizerek uygulamayı yapın. Ürünün yüzeyde kurumasına KESİNLİKLE izin vermeyin. Bu yüzden aracın tümünde bir anda değil, bölgesel olarak çalışın. Ürünü uyguladıktan sonra Meguiar’s Supreme Shine Mikrofiber Silme Bezi ile ürünü yüzeyden silin.

Adım-1’i tamamladıktan sonra son adım olarak Adım-2’de Wax işlemini yukarıda anlattığımız şekilde gerçekleştirin.

İhmal edilmiş ağır kusurlu yüzeylerde

Aracınızın yüzeyinde çok sayıda çizik, orta derecede harelenme ve oksitlenme varsa sizin aracınız “İhmal Edilmiş Ağır Kusurlu Yüzey” kategorisine girmektedir. Bu kategoride ise makine ile pasta, cila ve wax işleminin tamamını yapmanız gerekmektedir.

ADIM-1: PASTA

Dual Action Polisher Orbital Cila Makinesi ile pasta işlemi yapmak için Bordo DA Pasta Pedi kullanmalısınız. Pedi, düzgün bir şekilde makineye yapıştırdıktan sonra az miktarda Ultimate Compound ürünümüzü pedin üstüne dökün. Eğer pedi ilk defa kullanıyorsanız, pedin tamamını aynı cila ve wax işleminde olduğu gibi pasta ile kaplamak zorundasınız. Pastayı pedin yüzeyine arada boşluk kalmayacak şekilde yayın. Ürünü pede döktükten sonra makineyi 5800 OPM'e ayarlayın. Her seferinde 4x4 cm’lik alana uygulayacak şekilde, orta derece baskı ile birbiri ile kesişen dairesel hareketler çizerek, yavaş hareketlerle uygulamayı yapın. Zorlu hataların giderilmesi için gerekiyorsa tekrar uygulama yapın. Ürünün yüzeyde kurumasına KESİNLİKLE izin vermeyin. Bu yüzden aracın tümünde bir anda değil, bölgesel olarak çalışın. Ürünü uyguladıktan sonra Meguiar’s Supreme Shine Mikrofiber Silme Bezi ile ürünü yüzeyden silin.

Adım-2’de cila işlemini ve Adım-3’te wax işlemini yukarıda anlatılan talimatlar doğrultusunda uygulayın ve aracınızı Show-Car parlaklığına ulaştırın.

Eğer 3 adımda da aracınızda Show-Car parlaklığı oluşturmuyor; yüzeyde çizikler, hareler hala duruyorsa Profesyonel bakım yapılması gerekmektedir.

3 adım sonrasında ulaştığınız sonuç sizi şaşırttı ve beğendiyseniz; bu parlaklığın devamlılığı için aracınızı yıkamalar arası Ultimate Quik Detailer kullanarak korumanın ve parlaklığın devamının sağlanmasına yardımcı olun.

Facebook Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.