Çizik Giderme Esnasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

22 Ağustos 2017
Çizik Giderme Esnasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Pasta ve hare giderici işleminin sanılanın aksine yüzey bakımı için çok önemli bir adım olduğunu biliyor muydunuz?

Yüzey bakımı dediğimiz zaman, yüzey bakımını 5 adıma ayırmıştık: Yıkama, Yüzey Hazırlama, Çizik / Hare Giderme, Cila / Boya Koruma, Bakım. #MeguiarsÖneriler blog kategorimizde sizlere daha önceden bu adımları teker teker açmış ve her bir adımın faydalarından bahsetmiştik. Ayrıca geçen haftalarda “Yıkama Esnasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler” ve “Kil Esnasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler”den bahsetmiştik.

Çizik giderme esnasında yapılması ve yapılmaması gerekenlerden bahsetmeden önce belirtmemiz gerekir ki; Meguiar's olarak bizim işimiz SADECE boyanın üstünde bulunan vernikledir. Verniğin altına inen çiziklerde; çizik nedeni ile boya ve astarın göründüğü durumlarda Meguiar’s ürünlerimiz ile yapabileceğiniz bir şeyin olmadığını önceden uyarmalıyız. “Verniğin altına inen ya da vernik içine işleyen hatalar nedir?” derseniz; bu hatalardan bahsettiğimiz yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.


3. Adım olarak çizik ve hare giderme olarak belirlediğimize göre; şimdi sizlere çizik ve hare giderme işleminde neler yapmanız ve neler yapmamanız gerektiğinden bahsedelim:

1- Pasta işlemini yapmadan önce aracınızı kesinlikle yıkayın ve kurulayın. Aracınızı yıkayıp kuruladıktan sonra, pasta işlemini soğuk yüzeyde ve gölgede uygulayın. Güneş altında veya sıcak yüzeye yapılan pasta işleminde, kimyasal sıcak yüzünden yüzeye yapışarak araç üzerinde lekelere neden olacaktır.

2- Pasta işlemi yaparken her seferinde küçük bölgeler halinde çalışıp ve silin. Kaputun tamamı gibi büyük bölgelerde yapılan çalışmalarda yüzey hatalarının gözünüzden kaçma ve ürünün yüzeyde kuruyup leke yapma ihtimali artar.

3- Çizik veya hare giderme uygulamalarında Ultimate Compound Çizik Çıkarıcı Pasta ve Swirl Remover Hare Giderici gibi güvenilir kimyasallar kullanın. Kullanacağınız geleneksel, ne olduğu belli olmayan veya sıradan bir pasta veya hare giderici ile hem performans alamayabilir hem de aracınızın yüzeyine zarar verebilirsiniz. Çizik veya hare giderme işleminde cila kullanmayın. Cila, aracınızın yüzeyine parlaklık ve derinlik hissi kazandırır. Çizik ve hare gidermez.

4- Makineler ile her zaman daha hızlı ve daha yüksek performans alırsınız. Pasta işleminde haresiz ve hızlı sonuç almak isterseniz Meguiar’s DA Polisher Orbital Makine veya DA Power System Matkap Ucu Aparatı gibi yüksek kalite makineler kullanabilirsiniz. Her makinenin de kendine uygun pedleri bulunmaktadır. Sıradan, basit pedler ile çalışmayınız. Bu makine pedleri aracınıza zarar verebilir, yüzeyde çizik oluşturabilir veya performans almanızı zorlaştırır.

Facebook Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.