Araç Kış Bakımı Kış Önerileri Bölüm-4: Cam ve Far Bakımı

30 Ekim 2018
Araç Kış Bakımı Kış Önerileri Bölüm-4: Cam ve Far Bakımı

Trafikte araç kullanmak gün geçtikçe daha zor hale gelirken; kış aylarında bakımsız camlar ve farlar ile bu sürüşü daha zor hale getirmeyin.

Kış mevsiminde, özellikle soğuk, sisli, yağmurlu ve karlı havalarda, araç kullanımı her zamankinden daha riskli ve zor olduğundan, 1 ay boyunca sizlere bu zorluklardan nasıl korunacağınızın yollarından bahsettik. Bu yazımızda ise sizlere düzgün, berrak bir görüş mesafesi sağlayabilmeniz için aracınızın cam ve far bakımını nasıl yapacağınızdan bahsedeceğiz.

Önce aracınızın camlarından başlayalım. Özellikle ön ve arka camın bakımsızlığı görüş mesafenizi büyük oranda etkilemektedir. Kış mevsiminde ve yağışlar arttığında sileceklerin önemi daha iyi anlaşılır. Silecek suyunun donmaması için atifriz özellikli kimyasallar kullanmanızı tavsiye ederiz. Kış aylarında donan silecek suyu, ihtiyaç duyduğunuzda camları temizlemeyecektir. Bu da sizin ve çevrenizdeki araçlar için tehlike arz eden bir durumdur. Bunun dışında su püskürtme motoru da boşa çalışacağı için zarar görecektir. Aracınızın camlarında biriken kar ve buzu da sileceklerinizle temizlememenizi öneririz. Aksi halde sileceklerin lastikleri bozulabilir ve silecek değişimine gitmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca cam temizliğinde kullanacağınız kimyasallar ve su kaydırıcılar da cam bakımı için çok önemlidir. Kullanılan su kaydırıcı, aracınızın camlarına su tutmama özelliği kazandırarak, yağışlı havalarda görüş mesafesinin artırılmasına yardımcı olur. Meguiar’s Perfect Clarity Cam Temizleme Sıvısı, yeni geliştirilmiş toz tutmayan formülüyle cam yüzeylerin daha uzun süreli temiz kalmasını garanti ederek temizleme zamanınızı azaltır ve berrak bir görüş açısı yakalamanıza yardımcı olur. Ayrıca yeni ürünlerimiz Perfect Clarity Cam Temizleyici Cila ve Perfect Clarity Cam Su Kaydırıcı ürünlerimiz ile camlarınızda berraklık oluşturarak, camlarınızdan suyun, çamurun ve karın akıp gitmesini sağlayabilirsiniz.

Perfect Clarity Cam Temizleyici Cila, sıradan cam temizleyicilerinin çıkaramadığı inatçı kirleri gidermenize yardımcı olur. Camın pürüzsüzlüğünü korumak için su lekelerini, silecek izlerini, kiri, yağ kalıntılarını ve diğer inatçı lekeleri giderir. 2. Adım olan Meguiar’s su kaydırıcı için mükemmel bir yüzey oluşturur. Perfect Clarity Cam Su Kaydırıcı ise, maksimum iticilik için, hidrofobik formülü %100 aktif bileşenler içerir. Yağışlı havalarda görüş netliğini artırır. Kolay uygulanır ve iz bırakmadan silinir. Daha sonraki cam temizleme işlemlerini çok kolaylaştırır.

Cam Temizleyici Cila ve Cam Su Kaydırıcı ürünlerimizin kullanımı hakkında yazımız için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Görüş mesafesini etkileyen bir diğer önemli etken ise farlardır. Düzenli bakımı yapılmayan farlar zaman yenik düşerek; eskir, sararır, solar ve görüş mesafesinin de kısalmasına yol açar. Zamanla eskimiş ve sararmış farlarınız, çirkin bir görünüm oluşturur fakat en önemlisi, görüş mesafesi kısaldığından, yolculuklarda hem sizin hem de karşıdan gelen araçların can güvenliğini riske atar. Sararmış farlarda, far ışığı berrak ve net bir şekilde yansıtılmadığından, önünüzü görmekte ve karşıdaki aracın sizi görmesinde özellikle yağışlı günler zorluklar yaşanabilir. Meguiar’s Far Bakım Ürünleri ile farlarınızı değiştirmeden ilk günkü haline getirebilirsiniz. Meguiar’s PlastX Saydam Plastik Yüzey Temizleyici Cila ile, sararmış, üzerinde ince çizikler bulunan farlarınızı ilk günkü haline getirebilirsiniz. Meguiar’s Headlight Protectant Far Koruyucu ile farlarınızın uzun süre yeni görünümlü kalmasını sağlarsınız ve uzun süre berrak bir görüş mesafesi elde edersiniz. Farlarınızın deforme olma durumuna göre daha etkili Meguiar’s Far Bakım Ürünlerini de kullanabilirsiniz. Far Bakımı ile ilgili #MeguiarsÖneriler yazımıza da BURADAN ulaşabilirsiniz.

Fakat bir uyarıda bulunmamız gerekir ki; eğer farlarınızın iç tarafından kararma, sararma gibi durumlar varsa, eğer daha önce far söküm işlemi yapmadıysanız, farlarınızın iç tarafının temizliği için profesyonellere başvurun. Bunun için de Meguiar’s Yetkili Uygulama Merkezlerimiz her daim hizmetinizdedir.

Facebook Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.