Araç Kış Bakımı Kış Önerileri Bölüm-2: Motor Bakımı

16 Ekim 2018
Araç Kış Bakımı Kış Önerileri Bölüm-2: Motor Bakımı

Kış önerileri 2. hafta yazımızda, yürüyen aksamın en önemli parçalardan biri olan motorun kış mevsiminde bakımının nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Kış mevsiminin araçlarımıza verdiği zararı en basit şekilde soğuk bir günde aracınızı çalıştırmaya çalışırken fark edersiniz. Araçlarımızdaki motorlar, en fazla kış aylarında, ilk çalıştırma sırasında zarar görmektedir. Düzenli bakımı yapılmayan araçlarda bu hasar çok yüksek boyutlara ulaşabilir; hem maddi olarak çok daha büyük kayıplara hem de kazalara neden olabilmektedir. Belli başlı motor aksamlarının bakımları ile başlayalım. Unutmayın ki biz sadece öneri veriyoruz; zorunlu kalmadıkça motor bakımını kendiniz değil, işin profesyonellerine yaptırın.

Nasıl ki canlılar için hayati sıvı su ise; motorlar için de hayati sıvı motor yağıdır. Araç motoruna konulan yağ çok büyük öneme sahiptir. Eski teknoloji motor yağları çok düşük sıcaklıklarda akışkanlıklarını kaybederek, aşınmayı artırır ve motorun ömrünü kısaltarak sizi zor durumda bırakabilir. Teknolojinin ilerlemesi ile artık çok düşük sıcaklıklarda da akışkanlıklarını kaybetmeyen motor yağları mevcuttur. Bu yüzden özellikle kış mevsiminde, otomobil üreticilerinin motor yağı kullanım tavsiyelerine uymak, düzenli aralıklarla motor yağı seviyesinin gözden geçirilmesi ve sürekli aynı marka ve kalitede motor yağı kullanmak çok önemlidir.

Motor yağı bakımını yaptıktan sonra bir sonraki adımımız, motorun düzgün çalışabilmesi ve hararet yapmaması için önlemler almaktır. Araçlarımızdaki motorun çalışma prensibi, ısı üretmesi nedeniyle motor blokları içerisinde soğutma amaçlı su dolaşımı sağlamaktır. Bu suyun donmasına engel olacak sıvılar da “antifriz”lerdir. Antifriz eklenerek, motor blokları arasındaki soğutma suyunun donmasını ve aracınızın hararet yapmasını engellersiniz. Peki kafamıza göre motor suyuna antifriz ekleyebilir miyiz? Tabi ki HAYIR. Motorun soğutma suyunun içine ne oranda antifriz konulacağını bulunduğunuz coğrafi koşullarda olabilen en düşük hava sıcaklığı belirler. Antifrizi kullanmadan önce kullanım talimatlarını iyice okuyun ve unutmayın ki önerilen miktardan fazla antifriz eklemenin hiçbir faydası yoktur aksine zararı vardır.

Elbette temiz motorun performansı kirli ve bakımsız motora nazaran daha yüksektir. Unutmayınız ki; düzgün bakımı yapılmayan motorlarda oluşan paslanma gibi kusurları genellikle üretici firmalar garanti kapsamı dışında tutmaktadır. Bu yüzden motor bakımında temizliğin de önemi çok büyüktür. Meguiar’s olarak sizlerin motor temizliğindeki ihtiyaçlarınızın çoğunluğunu karşılıyoruz. Meguiar’s Motor Temizleyici ve Motor Koruyucu ürünlerinin, motorunuzun kış bakımında çok büyük yardımı olacaktır. İki aşamalı Meguiar’s Motor Temizleme Sistemi, ilk adımda motorunuzu temizlerken; 2. adımda da motorunuzu dış etkenlerden korursunuz. MEGUIAR'S MOTOR TEMİZLEYİCİ, motorunuzun çevresinde bulunan kauçuk ve plastik yüzeylerin güvenle temizlenmesini sağlarken, motor etrafındaki borular ve kelepçelerin solmasını ve paslanmasını engeller. MEGUIAR'S MOTOR PARLATICI & KORUYUCU ise, motor çevresinde bulunan parçaların soğuktan çatlamasını, solmasını ve sertleşmesini engelleyerek motorunuzun verimli çalışmasına yardımcı olur. Meguiar’s Motor Temizleyici ve Koruyucu ürünlerimiz hakkındaki yazımıza da BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.