Araç Kış Bakımı Kış Önerileri Bölüm-1: Yüzey Bakımı

09 Ekim 2018
Araç Kış Bakımı Kış Önerileri Bölüm-1: Yüzey Bakımı

Dondurucu soğuklar, sizi olduğu kadar aracınızı da etkilemektedir. Kendinize kış aylarında, hasta olmamak için nasıl dikkat ediyorsanız, aracınıza da dikkat etmeli; rutin bakımlarını yapmalı ya da yaptırmalısınız.

Bu ay sizlere, kış mevsiminde aracınıza nasıl ve özellikle hangi bölümlerine bakım yapmanız gerektiği hakkında önerilerde bulunacağız. İlk hafta, kış mevsiminde boyalı yüzeye gelebilecek zararlardan ve bu zararlardan nasıl korunacağınızdan bahsedeceğiz.

Malumunuz kış mevsiminde hava soğuk ve çoğunlukla yağmurlu ve karlıdır. Soğuk havanın araç yüzeyine direkt olarak zararını göremesek de; aynı şeyi yağmur ve kar için söyleyemeyiz.

Yağmur ne kadar saf su olarak görülse de, hava kirliliği ile birleşen yağmur damlaları, silinmediği ya da temizlenmediği taktirde, boyalı yüzey üzerinde zamanla oluşacak hasarlara neden olabilir. Özellikle hasarlı bölgelerde, paslanmayı da hızlandırabileceği için, yağmur suyunun boyalı yüzey üzerinde kurumasına mümkün olduğunca izin verilmemesi gerekmektedir. Yağmurlu havalarda, çevre araçlardan sıçrayan çamurlu su ise, tam bir baş belasıdır! Show-Car görünümü için uğraşlar verdiğimiz aracımızın hem parlaklığını bozar hem de çamurlu su boyalı yüzeyi çizebilir.

Kar ise çok sinsidir. Beyaz örtüsü ile içimize huzur doldururken; hava kirliliği ile birleşen kar taneleri, bir yandan bu örtü altında uzun süre kara ve buza maruz kalan araçların yüzeyinde matlaşmaya ve hasarlı bölgeler varsa, bu bölgelerin paslanmasını hızlandırmaya neden olur. Özellikle kar nedeniyle kapanan yollara dökülen tuz, araç yüzeyinin en büyük düşmanlarındandır. Zamanında temizlenmeyen tuz serpintileri, boyalı yüzeyin derinlerine işler, vernik üzerinde lekelere, boya yanıklarına ve paslanmalara neden olur. Kış mevsimi geçse bile paslandırmaya devam eder. Aracınızın parlaklığını alarak uzun süre içerisinde matlaşmaya neden olur. Bu yüzden araç yüzeyine tuz temas ederse, araç çok geçmeden yıkanmalıdır.

Peki bunca dış etken varken ne yapmalıyız? Kış mevsiminin gazabından nasıl en az zararla kurtulabiliriz?

YIKAMA İLE

Öncelikle “kışın araba mı yıkanır?” klişesini ve yanlışını çöpe atmamız gerekir. Yağmur ve kar, araç yüzeyine ne kadar çok temas ederse, araç yüzeyine zarar verme olasılığı o kadar artmaktadır. Bu yüzden kışın da aracınızı düzenli olarak yıkamalı ve araç yüzeyine temas eden çamuru ve tuz serpintilerini yüzeyden arındırmalısınız. Düzenli yıkama, tuz ve çamurdan yüzeyi arındıracağından, hem boyayı hem de teknik aksamı korur. Yıkama öncesinde kaba buz ve çamurun basınçlı su ile temizlenmesinde fayda vardır.

Meguiar's yıkama ürünlerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

WAX İLE

Wax, boya koruyucu cila olduğundan; verniğin üzerinde koruyucu bir katman oluşturur. Tuzun ve çamurun verniğin derinliklerine işlemesine engel olur. Fakat uzun süreli tuza maruz kalmış araçlarda tuz, waxı da kaldırarak; boyanın içine işleyecektir. Bu yüzden ilk madde olan “YIKAMA”nın önemi, kış aylarında çok yüksektir.

Meguiar’s waxlarının hidrofobik özellikleri sayesinde araç yüzeyine düşen su ve kar taneleri, araç hareket halinde iken yüzeyde tutunamayacak ve akıp gidecektir.

Yüksek teknoloji Meguiar's Wax ürünlerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

DÜZENLİ YÜZEY BAKIMI İLE

Aracınıza wax uygulaması yaptıktan sonra, yapılan düzenli yüzey bakımı, waxların hidrofobik özelliğini devam ettirmesini sağlayacağından, aracınıza düzenli yüzey bakımı yapmayı unutmayınız. Yüzey Bakımı ile ilgili detaylı yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Aracınız uzun süre kar altında mahsur kaldıysa, araç üzerinde bulunan karı kaba bir şekilde temizlemeye çalışmak yüzeyi çizmenize neden olabilir. Çünkü kar içerisinde, hava ile temas halinde bulunduğundan, artık kir partikülleri bulunmaktadır. Bu kirlerin de yüzeye sürtmesi sonucu boyayı çizmesi olasıdır. Yüzeyi çizmemek için, tüm karı temizlemek yerine, yüzeyde ince bir katman bırakın ve kalan ince katmanın yolda kendi kendine çözülmesini beklemek en iyi çözüm yöntemidir.

Kış mevsiminde yüzey bakımı yapmak zor olsa da, gösterdiğiniz zahmeti en aza indirecek ürünler Meguiar’s’da bulunmaktadır. Ürünlerimiz ile zahmetsizce yüzey bakımı yaparak, kış mevsiminin boyalı yüzey üzerindeki zararlı etkilerinden en az hasar ile ya da hasarsız olarak çıkma ihtimaliniz çok yüksektir.

Facebook Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.