Yüzey Bakımı Esnasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

04 Eylül 2017
Yüzey Bakımı Esnasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Düzenli yüzey bakımı yapılmayan araçlarda boya korumanın etkisinin çok kısıtlı olacağını biliyor musunuz?

Aracınızın Show Car parlaklığını sürdürmek için yapılacak en iyi yöntem, periyodik yüzey bakımıdır. Aracınıza düzenli yüzey bakımı uygulamanız, yapmış olduğunuz pasta, cila ve wax işlemlerinin performansını uzatırken, aracınızın da her zaman Show Car görünümünde olmasını sağlar. Aracınız park halinde de olsa, kullanılmış da olsa sürekli olarak dış etkenler ile temas halindedir. Dış etkenler olarak, sinekten, boya serpmesine; uçakların bıraktığı gazlardan, asfalt izlerine kadar birçok etkeni sayabiliriz. Özellikle asit yağmuru, endüstriyel atıklar ve önlenemeyen UV ışınlarını da (aracınızın renginin solmasının başlıca nedeni) hesaba katarsak, aracınızın boyasının çok fazla zorlu dış etkene maruz kaldığını düşünebiliriz. Bulunduğunuz çevre koşulları ne kadar zorlu olursa ve aracınız ne kadar dış etkene maruz kalırsa, siz de aracınızın boyasına o kadar dikkat etmeniz gerekiyor demektir. Yüzey bakımının da belirli kuralları vardır. Şimdi size yüzey bakımı esnasında yapılması ve yapılmaması gerekenleri tek tek anlatacağız.

1- Öncelikle aracınızın yüzeyinde bulunan hafif toz ve lekeleri temizlemek için yüzey temizleyici kullanabilirsiniz. Hafif tozlar ve lekeler haricince kir, çamur gibi durumlarda yüzey temizleyici kesinlikle kullanmayın. Aracınızı yıkayın.

2- Kil uygulamasında da yüzey temizleyici ürünleri yüzeyi kayganlaştırmak için kullanabilirsiniz. Fakat kil uygulamasında yüzeyi kayganlaştırmak için sprey waxları kullanmayın.

3- Yıkamalar arası aracınıza parlaklık kazandırmak ve öncesinde uyguladığınız waxın performansını artırmak ve devamını sağlamak için sprey wax kullanın. Sprey waxları sıcak yüzeye uygulamayın.

4- Yüzey temizleyicinizi ve mikrofiber bezinizi her daim aracınızda bulundurun. Böcek lekeleri ve yol kirlerini anında yüzeyden gidermek için ürünleri hazırda bekletebilirsiniz. Kuş pisliği ve yol kiri gibi yapışkan kirleri sünger veya el pedi ile ovalayarak çıkarmaya çalışmayın. Aracınızı çizebilirsiniz. Bu kirleri gidermek için yüzey temizleyici ve temiz bir mikrofiber bez kullanın.

Facebook Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.