Çizik Giderme Teknikleri

30 Mayıs 2016
Çizik Giderme Teknikleri

Meguiar's Tutkunları'nın en önem verdiği konu: Show Car görünümü kazandırılmış araçlar! Show Car görünümünü kazandırmanın en önemli adımlarından biri ise çizikleri gidermek!

Araç yüzey bakımını, birden fazla uygulamanın bir araya gelerek bir bütün oluşturduğu bir işlem olarak görebilirsiniz. Yıkama, yüzey hazırlama, çizik ve hare giderme, cilalama, boya koruma ve bakım... Bu adımların hepsi bir bütünün parçasıdır ve bu parçalardan biri olmadığı zaman, araç yüzey bakımı tam anlamı ile gerçekleştirilmiş sayılmaz.

Bugün sizlere verniğin içine işlemiş hataların ne olduğunu ve nasıl giderebileceğinizi anlatacağız.

İlk olarak verniğin ne olduğunu ve Meguiar's olarak bizim işimizin SADECE vernik ile olduğunu belirtelim. Vernik, boyanızı dış etkenlere karşı koruyan, cam görünümünde, yüzeyde parlak, koruyucu katman oluşturan bir maddedir. Zamanla bazı nedenlerden dolayı, verniğin üzerinde ve verniğin içine işleyen hatalar meydana gelir. Daha önceki yazılarımızda sizlere Yüzey Hatalarını tanıtmıştık. Verniğin içine işlemiş hatalara ise çok kısa değinmiştik. Yıkama, Yüzey Hazırlama adımlarını geride bıraktıktan sonra, bir sonraki işlem, vernik içine işlemiş hataları gidermektir.

Verniğin içine işlemiş hatalar başlıca: Asit Yağmuru Kaynaklı Aşınmalar, Çizikler ve Hareler, Oksitlenme ve İhmal Edilmiş Lekelerdir.

Yüzeyde hissettiğiniz yapışkan kirleri giderdikten sonra, yüzeye değişik açılardan bakarak değerlendirip, oksitlenme, leke ve ince içizikler gibi verniğin içine işlemiş hataları belirlemeye çalışın. Bu tip hatalar, ilk etapta vernik üstünde bulunmasına rağmen, ihmal edildiği taktirde nerniğin içine işleyerek, hem verniğe hem de boyaya zarar verecektir. Verniğin içine işlemeden, bu tip hataları önlemek mümkündür. Unutmayın ki, vernik üzerinde aşındırıcılar ile çalışacağınız için, vernikten hatanın derinliği (bu derinlik mikroskobik ölçüdedir) kadar katman alacaksınız. Meguiar's ürünlerinde dolgu maddesi olmadığından çiziklerin ve oksitlenmelerin içini doldurmayacaksınız, bunları vernikten katman alarak tamamen gidereceksiniz. Daha sonraki adımlarda wax (boya koruyucu cila( uygulayarak, verniğin korunmasına katkıda bulunmalısınız.

Meguiar's, verniğin içine işlemiş hataları gidermek için sizlere birçok ürün sunmaktadır. Vernikte bulunan ince yüzey hatalarını gidermek için Meguiar's Ultimate Compound veya ScratchX ürünümüzü kullanabilirsiniz.

Verniğin içine işlemiş hatalardan, çizikler!

Yazılarımızda genelde Amatör Ürün gruplarını yazmaktayız, fakat Amatör Ürünler ile gideremeyeceğiniz vernik içine işlemiş hatalar bulunmaktadır. Bu tip vernik altı hatalarında Profesyonel Bakım gerekebilir. Profesyonel Bakımla dahi gideremeyeceğiniz, artık verniği geçmiş, boyaya ve astara ulaşmış çizikler (yazının en başında bulunan görseldeki çizik gibi) bulunabilir. Bunlar için yapılabilecek en iyi yöntem, en yakın profesyonel boya ustalarıdır.

Çiziklerin haricinde, yüzeyde oluşan bir başka sinir bozucu vernik hatası harelerdir. Hareler, yüzeyde oluşan, özellikle koyu renk araçlarda güneş ışığı altında çok belirgin olan, hologramlardır. Hare oluşumunun birçok nedeni bulunmaktadır. Pasta işlemi sırasında pedin, yün keçenin oluşturduğu hareler başlıca nedendir.

Hare nedir? Hare, sinir bozucu hologramlardır!

Eğer aracınızın yüzeyinde hare oluşmuş ise, bu hareleri gidermenin yollarından biri, Amatör Ürün Gruplarından Swirl Remover Hare Giderici kullanmaktır. Unutmayınız ki; hare oluşumu profesyonel bakım sırasında oluşmuş ise (örnek olarak M-105 pasta ile yün keçe kullanılmış yüzeyin ardından oluşmuş bir hare varsa), Swirl Remover ile bu hareleri tamamen gideremeyebilirsiniz. Bunun nedeni, Swirl Remover'ın başarısız bir ürün olmasından kaynaklı değil, yüzeyde oluşan harenin profesyonel, amatör ürüne göre çok daha performanslı bir ürün tarafından oluşmuş olmasıdır.

Pasta-cila işlemini kendini yapıyorsanız veya pasta işleminde sünger kullanıyorsanız, Swirl Remover ile oluşan bu hareleri giderebilirsiniz. Swirl Remover ile hareyi gideremezseniz, aynı çizik giderme işleminde olduğu gibi, profesyonel bakıma yönelebilirsiniz.

Unutmayın ki; Meguiar's olarak sizlere sorularınız için her zaman en iyi cevapları vermeye çalışıyoruz. Teorik olarak sunduğumuz çözümler, pratikte gerçekleşmeyebilir. Bunun birçok nedeni vardır. Başlıca nedeni ise, vernik üstü ya da verniğin içine işleyen hataları görerek değerlendirmeden sonuca varmaktır. Yüzeyin durumunu, aracınızın boyasının durumunu biz görmeden cevap veremeyiz. Bu yüzden konu yüzey hataları ise, size en yakın Yetkili Uygulama Merkezimize aracınızı götürüp, profesyoneller tarafından aracınızın durumunu incelettirin. Size en uygun çözümü profesyonellerimi sunacaktır.

Facebook Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.