Araç Yüzey Hazırlama ve Faydaları Nelerdir?

23 Mayıs 2016
Araç Yüzey Hazırlama ve Faydaları Nelerdir?

Yüzey Hazırlamanın araç bakımında en önemli adımlardan biri olduğunu biliyor musunuz?

Daha önceki yazılarımızda yüzey hatalarından ve yüzey hazırlamanın yıkamadan farklı olduğundan bahsetmiştik.

Yüzey hazırlama, yüzey üzerindeki yapışkan kiler ve lekeler gibi yüzey üstü kusurları gidermek demektir. Genelde bu kusurları aracınızın yatay yüzeylerinde hissedersiniz. Açık renkli araçlarda, bazı yapışkan lekeleri gözünüz ile tespit etmek daha kolaydır. Yüzeyde, küçük ve koyu renkli noktalar görebilirsiniz. Fakat aracınız koyu ise bu kusurları tespit etmek kısmen daha zordur. Eğer yüzeyin temiz olduğunu düşünüyorsanız, hiçbir leke görmüyorsanız, elinizi araç yüzeyinde bir gezdirin. Yüzeyde pürüz hissediyorsanız, işte bunlar yüzey üstü, yıkama ile çıkmayan yapışkan kirlerdir. Zaman içerisinde bu kirler verniğin içine işlemeye başlayarak; yüzeyi matlaştırıp, parlaklığı alacaktır ve oksitlenmeyi hızlandıracaktır.

Sanayi atıkları ve reçine vb. yüzey üstü kirleri, yıkama ve kurulama sonrası da çıkmayan inatçı lekelerdir. Uzun süreli yüzey ile temasında, yüzeyin oksitlenme hızını arttıracak ve matlaşmayı arttırıp, parlaklığı azaltacaktır.

Yapışkan kirleri gidermede kil kullanımı, en önemli yüzey hazırlama adımıdır. Meguiar's Smooth Surface Clay Kit Kil Seti, yüzeyi yapışşkan kirlerden arındırmak için gereken tüm ürünleri içerir.

Meguiar's Yüzey Temizleme Kili, sadece profesyonellerin uygulayabileceği bir ürün değildir. Oyun hamuru gibidir ve oyun hamuruna aşina olan herkes kil uygulaması yapabilir. Aşındırma özelliği olmayan sentetik kilimizi disk haline getirin. Yıkanmış ve kurulanmış yüzey üzerinde disk halindeki kile ve yüzeye bol miktarda Ultimate Quik Detailer veya Quik Detailer sıkıp, kili hafif baskı ile yüzeyde gezdirin. Kil yüzeydeki yapışkan kirleri nazikçe yüzeyden alıp, kendi içine hapsederek, aracınızın yüzeyini cam gibi kaygan ve pürüzsüz hale getirecektir. Kil uygulamasının püf noktalarını öğrenmek için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kirlerin Kil İle Yok Edilmesi

Ayrıca yüzeyde bulunan su lekeleri, böcek izleri ve asfalt zifti çok yapışkan olup, temizlenmediği taktirde, boyanın çatlamasına ve oksitlenmelere neden olur. Bu tip lekelerin de taze haldeyken temizlenmesi çok önemlidir.

Su lekelerini gidermek için Water Spot Remover Su Lekesi Giderici, böcek ve taze asfalt ziftini temizlemek için de Gold Class Bug & Tar Remover Böcek ve Zift Kalıntısı Temizleyici kullanmanızı tavsiye ederiz.

Facebook Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.