Araç Kış Bakımı Kış Önerileri Bölüm-3: Lastik Bakımı

23 Ekim 2018
Araç Kış Bakımı Kış Önerileri Bölüm-3: Lastik Bakımı

Kış önerileri 3. Hafta yazımızda sizlere, sadece tek bir mevsim değil her mevsim sizi ilgilendiren bir konu olan “Lastik Bakımı”ndan bahsedeceğiz.

Meguiar’s olarak düşüncemiz; aracınızda bulunan tüm parçaların temizliğini ve korumasını sağlamak ve bunun yanında aracınızı güvenle kullanabilmenizdir. Bu konuda da elimizden geldiğince sizlere küçük önerilerde bulunmak, bilgilendirmek, bildiğiniz ama göz ardı ettiğiniz önemli konuları hatırlatmak istiyoruz.

Yetkililerin sonbahar mevsiminden itibaren uyardığı bir konudur “kış lastiği takmak”. Kış lastiği, yaz lastiği ya da 4 mevsim lastiklere nazaran, diş derinliği daha fazla olan ve dolayısıyla daha iyi yol tutuşu ve fren mesafesi sağlayan lastiklerdir. +7⁰C atındaki sıcaklıklarda, yaz lastiklerinin yola tutunma özellikleri önemli oranda azalır. Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, diğer lastiklere nazaran daha az olduğu için, yoldaki kar, buz su, çamur gibi etkenlerin oluklardan dışarı atılması daha kolaydır. Ayrıca dişli yapıları sayesinde, ilave çekiş gücü sağlar. Kış lastiklerinin üretiminde kullanılan özel kimyasallar nedeni ile de ıslak zemindeki sürüş emniyeti artar. Ayrıca kış lastikleri aracınızın 4 tekerinde de bulunması gerekmektedir. Aracınızda sadece 2 kış lastiği bulunması, ani fren ve viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır.

Eğer ılıman iklim bölgesinde yaşıyorsanız 4 mevsim lastik kullanabilirsiniz. Ancak, aracınızı düzenli olarak karlı veya buzlu zemin üzerinde sürecekseniz, soğuk aylarda kış lastiklerini kullanmayı düşünebilirsiniz. (KAYNAK: Goodyear)

Bir diğer konu ise hava basıncı… Araç üzerinde belirli yerlerde lastiğinize ne kadar hava basılması gerektiği konusunda uyarı yazıları bulunmaktadır. Bu uyarılara uyunuz. Her zaman her mevsim, lastiklerinize mevsimine göre doğru hava basıncını basmanız çok önemlidir. Bu sayede aracınızın çekişi ve yol tutuşu artacak dolayısıyla fren mesafenizi daha rahat ayarlayabileceksiniz. Kış mevsiminde her zaman olduğu gibi takip mesafesine de dikkat etmeli, savrulmayı ve patinajı önlemek için ani hızlanmalardan kaçınılmalıdır. Durmak ya da yavaşlamak için vites küçülterek motor frenini kullanın. Tuzlu su fren performansını azaltır. Zeminden sıçrayan tuzlu sular, fren balataları ve kampanalara sızarak fren mesafesini kötüleştirebilir. Bu nedenle fren mesafesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Karlı yollara dökülen ve karda çözünen buz ve çamur, metal aksam ve lastikler için de büyük bir tehlikedir. Metal aksamların hızlı paslanmalarına neden olur ve geri dönüşü de bulunmamaktadır. Lastiklerin de çabuk eskimesine, kahverengileşmesine ve performanslarının düşmesine neden olur. Bu nedenle tuza ve çamura maruz kalan araçların metal aksamları, davlumbazları ve lastikleri bir an önce tuzdan ve çamurdan arındırılmalıdır. Meguiar’s Ultimate All Wheel Cleaner Jant Temizleyici, TÜM JANTLARDA güvenle kullanabileceğiniz, en üstün temizlik performansına sahip jant temizleyicimizdir. Derinlemesine temizlik sağlayan jel formülü ile, tuz artıklarını güvenle temizleyebilirsiniz. Ultimate Jant Temizleyici, jantınızda balata tozunu temizlemeye başladığı anda rengi mora dönüşür, yol kirini temizlemeye başladığı anda da kahverengiye dönüşür. Bir diğer jant temizleyicimiz ise Hot Rims All Wheel & Tire Cleaner Jant ve Lastik Temizleyici, jantların ve lastiklerin temizliği için özel olarak üretilmiş bir ürün olup; jant ve lastik üzerinde bulunan kiri, çamuru ve tuz artıklarını kolayca ve güvenle arındırmanıza yardımcı olur. Jantlar için özel olarak tasarlanmış Meguiar’s NXT All Metal Polysh Metal Cilası ise, jantları hem parlatmaya yarar hem de oksitlenmeye, kararmaya ve lekelenmeye karşı korur.

Lastiklerinizi kış mevsiminin zorlu şartlarından korumak, çabuk eskimesini ve kahverengileşmesini önlemek için ise Meguiar’s lastik parlatıcı ve koruyucuları kullanın. Lastik parlatıcı ve koruyucular sayesinde lastik yüzeyine çamurun, tuzlu suyun yapışması zorlaşır, lastiklerin ömrünü uzatır ve bir sonraki lastik temizlik uygulamanız çok daha kolay hale gelir.

Facebook Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.